x
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Blog Kategorileri

Blog Arama

Kat'ı Sanatı Nedir?

Kat'ı Sanatı Nedir?

Kat kelimesi Arapça kesme anlamına gelir. Bu kelimeden türeyen Katı’, bir desenin veya yazı istifinin kâğıt veya deri gibi tabakalardan oyulmasıyla icra

Devamını Oku
14.10.2022
Maraş İşi Nedir?

Maraş İşi Nedir?

Dival işi, tersi ile yüzü farklı görünümde olan bir nakış türüdür. Çok kıymetli bu sanatın nakışının deseni, kartondan ve deriden, özel bıçağı ile oyularak hazırlanır. Desen, kumaşa ve kartona yapıştırılarak gerilir.

Devamını Oku
14.10.2022
Tezhip Sanatı Nedir?

Tezhip Sanatı Nedir?

 Tezhipte kullanılan motifler, diğer süsleme sanatlarında görülen motiflerden daha küçük ve sadedir. Müzehhip motifini tasarlarken seçtiği modelin ana çizgilerini ve deseni koruyarak onu hayal ettiği şekilde çizer.

Devamını Oku
14.10.2022
Ebru Sanatı Nedir?

Ebru Sanatı Nedir?

 Ebru, kitap ve kitap ciltlerindeki yan kağıdı süslemek için kullanılmıştır. İlk ebru çalışmaları 13. yüzyılda Orta Asya’da görülmüş, oradan İran aracılığıyla Anadolu’ya yayılmıştır. Osmanlı döneminde, Türk hat ustaları ve sanatçıları yeni biçimler yaratmış ve tekniklerini geliştirmişlerdir.

Devamını Oku
14.10.2022
Sedef Kakma Sanatı Nedir?

Sedef Kakma Sanatı Nedir?

Sedef kakma,sedefçilikya dasedef işlemeolarak bilinen sanat; deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan ve sedefçilikte kullanılan sert, beyaz ve gökkuşağı pırıltılı, fosforik özelliği olan ve sedef adı verilen maddeden yapılmaktadır. Bu maddeyi işleyen kişiye desedefkâr(sedefçi) denilmektedir. İlk çağın en eski uygarlıklarında görülmekle birlikte, sedefin eşyada süs ögesi olarak uygulanışı sonraki dönemlerde karşımıza çıkmaktadır. Türk-Osmanlı Sanatında sedefin en yaygın ve en gelişmiş şekliyle kullanıldığı bilinmektedir. Oyulabilecek nitelikteki herhangi bir malzeme üzerine, istenilen şekillerde oyularak açılan yuvalara, diğer bir maddeden oyulan şeklin aynısından kesilmiş parçaların kakarak yerleştirilmesi işiise sedef kakmaolarak adlandırılır. Oyulabilecek nitelikte olan malzeme; taş, tahta, mermer ve işlenmeye müsait bazı madenlerdir. Taşın, tahtanın veya madenin bazı kısımlarını oyarak bu oyulan kısımlara daha kıymetli başka bir madenden veya maddeden oyulan şekle göre kesilmiş parçaların gömülmesi suretiyle kakma işi gerçekleştirilir. Sedef kakma işlemi, üretimi bitirilmiş büyük veya küçük bir mobilya üzerine uygulanmaktadır. Bu mobilyalar genelde küçük hediyelik eşyalar olmakla birlikte istendiği takdirde masiften üretilmiş mobilyalarda da uygulanabilmektedir. Kayseri'de Sedef Kakma sanatı ürünlerimiz Türkiye'de marka haline gelmiş KAYMEK (e38) tarafından satışa sunulmaktadır.

Devamını Oku
14.10.2022
Kağıt Rölyef Nedir ?(Üç Boyutlu Şekillendirme)

Kağıt Rölyef Nedir ?(Üç Boyutlu Şekillendirme)

Rölyef Fransızca kökenli bir sözcüktür. Yüzey üzerine yapılan yükseltme ya da çökertme işlemlerine rölyef (kabartma) denilmektedir. Genellikle tarihi yapıların, insan figürlerinin veya modele uygun çalışmaların yardımcı malzemeler ile tabloya boyut vererek yerleştirilmesi anlamına gelir.  

Devamını Oku
14.10.2022
Çini Sanatı Nedir?

Çini Sanatı Nedir?

Vazo, sürahi, türlü kap, tabak ve kaçaklara işlenen modeller ve renklendirme işlemleri ile oluşturulan eserler, günümüzde türlü ortamların ve evlerin dekorasyonu yapılırken kullanılan eşyalar arasında yerlerini almaktadır. Çini sanatının tarihçesi Karahanlılara kadar dayanmaktadır.

Devamını Oku
14.10.2022
Gümüş İşlemeciliği Nedir?

Gümüş İşlemeciliği Nedir?

 Değerli, parlak, beyaz metal bir maden olan gümüşün ilk kez MÖ 4000 yıllarında kullanıldığı tahmin edilmektedir. Eski medeniyetlerden çağımıza dek ulaşan ilk obje olma özelliği taşıyan gümüş yüzük, Bakır Çağı’na ait olup, Denizli Beycesultan’da bulunmuştur. Gümüş, Türklerde 11. yüzyıldan sonra daha çok takılar ile çeşitli eşyalar ve aletler üzerine kakma tekniğiyle yapılan süslemelerde kullanılmıştır.

Devamını Oku
14.10.2022
Seramik Sanatı Nedir?

Seramik Sanatı Nedir?

   Bir tür killi topraktan yapılan ve fırında pişirilen, bir yüzeyi sırlanmış, çeşitli renk ve motiflerle süslenmiş, pişmiş toprak parçasına "seramik” denir.  Fırınlanan kilden yapılan nesneler parçaların kırılmasını ve çatlamasını önlemek için kuvars ve ergitici feldispat karışımından oluşan hamuru ihtiva eder.

Devamını Oku
14.10.2022
Bartın İşi Tel Kırma Sanatı Nedir?

Bartın İşi Tel Kırma Sanatı Nedir?

"Bartın İşi” olarak da bilinen tel kırma, tarihi 17. yüzyıla dayanan ve günümüze kadar gelebilmiş değerli sanatlarımızdandır. O dönemin kadınları, uçmasını engellemek amacıyla başörtülerinin kenarlarına ellerindeki tellerle motif işleyerek, kumaşa ağırlık kazandırmışlardır. Bu işlem esnasında, tel herhangi bir kesici alete gerek kalmadan, kendiliğinden kırıldığı için "tel kırma” adını almıştır.

Devamını Oku
14.10.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.