x
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Gümüş İşlemeciliği Nedir?
14.10.2022

Gümüş İşlemeciliği Nedir?

 Değerli, parlak, beyaz metal bir maden olan gümüşün ilk kez MÖ 4000 yıllarında kullanıldığı tahmin edilmektedir. Eski medeniyetlerden çağımıza dek ulaşan ilk obje olma özelliği taşıyan gümüş yüzük, Bakır Çağı’na ait olup, Denizli Beycesultan’da bulunmuştur.Gümüş, Türklerde 11. yüzyıldan sonra daha çok takılar ile çeşitli eşyalar ve aletler üzerine kakma tekniğiyle yapılan süslemelerde kullanılmıştır.

     Kültür ve sanatın başkenti olan İstanbul, 16. ve 17. yüzyıllarda gümüş işçiliğinin de merkezi olmuş ve 19. yüzyılın sonuna kadar bu özelliğini korumuştur. Van'da meşhur olan, gümüş üzerine kurşunla siyah renkte nakışlar işlenerek yapılan "savatlama tekniği” her türlü gümüş eşya ve takıya uygulanmıştır.

 

     Osmanlılar zamanında gümüşten yapılan sahanlar, kupalar, ibrikler, leğenler, güğümler, mangallar, şamdanlar, divitler, maşrapalar, sürahiler, aşurelikler, tabakalar, hamam tasları, nargile gövdeleri, gülabdanlar, buhurdanlar, çaydanlıklar ve fincan zarfları gibi birçok eşya günlük hayatta kullanılmıştır. Bilezik, küpe, kolye, yüzük ve tepelik gibi gümüş takılar da yaygın olarak üretilmiştir. Gümüş ayrıca kamçı sapında, ayna arkasında, kemer tokasında ve at eğeri ile öbür koşum takımlarının süslenmesinde de kullanılmıştır.Osmanlı gümüş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olan "telkâri süsleme tekniği” ile yapılan kemerler sıkça kullanılmaktaydı. Bu teknik, gümüş tellerin kalınca çekilip, istenilen şekle göre kesilmesi ve birbirine lehimlenmesiyle meydana getiriliyor ve eşyalar üzerine uygulanıyordu. Mardin ve Ankara’nın Beypazarı ilçesine özgü olan "telkari”, bugün de dikkat çeken ve beğenilen el sanatlarındandır.

 

     Günümüzde üretilen gümüş eşya ve takılar arasında gerek geleneksel özellikleri koruyan gerekse çağdaş motiflere yer verilerek yapılan gümüş işlemeciliği sanatı, her kesimden bireyi kendine hayran bırakmaktadır.

      Kayseri'de Gümüş İşlemeciliği ürünleri Türkiye'de marka haline gelmiş KAYMEK (e38) tarafından satışa sunulmaktadır.

Blog Son Eklenenler
Hüsn-i Hat Sanatı Nedir?
Hüsn-i Hat Sanatı Nedir?

blog

Hüsn-i Hat Sanatı Nedir?      Hüsn-i hat, Kur’an harfleri ile ölçülü ve estetik yazı yazma sanatıdır. Hüsn-i hat sanatını başarılı bir şekilde icra eden kişilere hattat denir. İslamiyet’in doğuşundan itibaren yapılagelen hüsn-i hat, en parlak dönemini Osmanlı zamanında yaşadı. ''Kuran Mekke'de indi, Kahire'de okundu, İstanbul'da yazıldı.''

Devamını Oku
14.10.2022
Minyatür Sanatı Nedir?
Minyatür Sanatı Nedir?

blog

   Minyatür, ince işlenmiş küçük resimlere verilen addır. Osmanlıda minyatür yerine "tasvir” ve "nakış” sözcükleri kullanılmıştır. Türk minyatür sanatı, 8. ve 9. yüzyıla ait Maniheist Uygur Türklerine ait el yazması kitap resimlerine dayanır. Minyatür sanatı, Uygur Türk sanatkârları vasıtasıyla yayılarak önce Selçuklularda daha sonra da Osmanlılarda gelişerek 18. yüzyıla kadar Türk resim sanatına hakim bir tür olmuştur.

Devamını Oku
14.10.2022
Filografi Sanatı Nedir?
Filografi Sanatı Nedir?

blog

Filografi, bir motif ya da desenin kâğıda aktarılıp, ahşap malzeme üzerine bu kâğıdın sabitlenip, desendeki çizgilere çivilerin düzenli bir şekilde çakılarak, tellerin bu çivilerden nizami bir şekilde belli örgü teknikleri kullanılarak geçirilmesi ile oluşan dinlendirici bir sanattır. Filografinin Orta Doğu’dan çıkıp Batı’ya ve Uzak Doğu’ya yayıldığı düşünülmektedir. Osmanlı zamanında da icra edilen geleneksel el sanatı filografi, çivi sanatı olarak da bilinmektedir.

Devamını Oku
14.10.2022
Bartın İşi Tel Kırma Sanatı Nedir?
Bartın İşi Tel Kırma Sanatı Nedir?

blog

"Bartın İşi” olarak da bilinen tel kırma, tarihi 17. yüzyıla dayanan ve günümüze kadar gelebilmiş değerli sanatlarımızdandır. O dönemin kadınları, uçmasını engellemek amacıyla başörtülerinin kenarlarına ellerindeki tellerle motif işleyerek, kumaşa ağırlık kazandırmışlardır. Bu işlem esnasında, tel herhangi bir kesici alete gerek kalmadan, kendiliğinden kırıldığı için "tel kırma” adını almıştır.

Devamını Oku
14.10.2022
Seramik Sanatı Nedir?
Seramik Sanatı Nedir?

blog

   Bir tür killi topraktan yapılan ve fırında pişirilen, bir yüzeyi sırlanmış, çeşitli renk ve motiflerle süslenmiş, pişmiş toprak parçasına "seramik” denir.  Fırınlanan kilden yapılan nesneler parçaların kırılmasını ve çatlamasını önlemek için kuvars ve ergitici feldispat karışımından oluşan hamuru ihtiva eder.

Devamını Oku
14.10.2022
Gümüş İşlemeciliği Nedir?
Gümüş İşlemeciliği Nedir?

blog

 Değerli, parlak, beyaz metal bir maden olan gümüşün ilk kez MÖ 4000 yıllarında kullanıldığı tahmin edilmektedir. Eski medeniyetlerden çağımıza dek ulaşan ilk obje olma özelliği taşıyan gümüş yüzük, Bakır Çağı’na ait olup, Denizli Beycesultan’da bulunmuştur. Gümüş, Türklerde 11. yüzyıldan sonra daha çok takılar ile çeşitli eşyalar ve aletler üzerine kakma tekniğiyle yapılan süslemelerde kullanılmıştır.

Devamını Oku
14.10.2022
Çini Sanatı Nedir?
Çini Sanatı Nedir?

blog

Vazo, sürahi, türlü kap, tabak ve kaçaklara işlenen modeller ve renklendirme işlemleri ile oluşturulan eserler, günümüzde türlü ortamların ve evlerin dekorasyonu yapılırken kullanılan eşyalar arasında yerlerini almaktadır. Çini sanatının tarihçesi Karahanlılara kadar dayanmaktadır.

Devamını Oku
14.10.2022
Kağıt Rölyef Nedir ?(Üç Boyutlu Şekillendirme)
Kağıt Rölyef Nedir ?(Üç Boyutlu Şekillendirme)

blog

Rölyef Fransızca kökenli bir sözcüktür. Yüzey üzerine yapılan yükseltme ya da çökertme işlemlerine rölyef (kabartma) denilmektedir. Genellikle tarihi yapıların, insan figürlerinin veya modele uygun çalışmaların yardımcı malzemeler ile tabloya boyut vererek yerleştirilmesi anlamına gelir.  

Devamını Oku
14.10.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.